Loading..

Product was successfully added to your shopping cart.

Сейчас нет товаров в корзине

Swipe to the left

Догляд за лежачим хворим вдома (продовження)

Догляд за лежачим хворим вдома (продовження)
By invamed.in.ua 18 августа 2021 г. 14 Просмотры Нет комментариев

Догляд за прикутими до ліжка пацієнтами полягає в постійній допомозі людям з обмеженими можливостями, які повністю або частково нерухомі. Такий догляд може здійснюватися членом сім'ї або доглядальницею вдома або ж в пансіонатах, будинках для літніх людей.

Постільний режим в терапевтичних цілях використовується як засіб зниження метаболічного навантаження на організм та прискорення одужання під час хвороби. Однак тривалий постільний режим може мати згубні наслідки для серцево-судинної, дихальної, опорно-рухової, шкірної та когнітивної систем, що може привести до виникнення захворювань, що призводять до незворотних ушкоджень.

Деменція, хвороба Альцгеймера, Паркінсона, розсіяний склероз та інші хвороби можуть стати причиною нерухомості, людина може виявитися прикутою до ліжка. Догляд за такими лежачими людьми непростий як для члена сім'ї, що доглядає, так і для самого лежачого хворого як фізично, так і морально.

Догляд за прикутим до ліжка хворим вимагає великого терпіння та розуміння. Більшості цих людей важко пристосуватися до такого способу життя, у них можуть розвинутися серйозні проблеми зі здоров'ям. Як особа, яка здійснює догляд, ви несете відповідальність за те, щоб допомогти їм пристосуватися - як фізично, так і морально. Вам також потрібно буде допомагати близькій людині з численними повсякденними завданнями.

Прикутий до ліжка вимагає особливого догляду.

Деякі з поширених ускладнень у лежачих людей:

─ пролежні

─ пневмонія

─ запор

─ скутість, деформація м'язів

─ депресія

Нерухомість, пов'язана з тривалим постільним режимом впливає на нормальний кровообіг, що викликає ряд ускладнень. Ці ускладнення можуть включати венозний застій, розширення вен, набряк, тромбофлебіт.

Тривале знаходження в ліжку пов'язане також з деформацією м'язів. Щоб запобігти перерахованим ускладненням, рекомендуються регулярні фізичні вправи.

Якщо ви в даний час прикуті до ліжка, важливо виконувати ці вправи, щоб зберегти м'язову силу і хороший кровообіг. Вам необхідно врахувати кілька важливих моментів.

Проконсультуйтеся з лікарем, які саме вправи слід виконувати. Строго дотримуйтесь рекомендацій, робіть вправи правильно.

Ці вправи повинні бути безболісними, тому, якщо ви відчуєте дискомфорт під час виконання цих вправ, негайно припиніть їх та повідомте лікаря.

Ключ до одужання, підтримки максимальної фізичної форми - постійність. Намагайтеся робити ці вправи щодня.

Якщо Ви доглядаєте за лежачим хворим, контролюйте виконання вправ, допоможіть йому, якщо він не може виконати вправу самостійно.

Фізичні вправи мають вирішальне значення для прикутих до ліжка. Підтримують м'язи в тонусі та шкіру здоровою. Спробуйте виконувати ці вправи кожен раз, але завжди припиняйте, повідомляйте свого лікаря, якщо будь-яка з них викликає якийсь дискомфорт.

Запор - поширена проблема серед тих, що знаходяться на тривалому постільному режимі. Недостатнє споживання рідини, недолік фізичної активності можуть вплинути на нормальну роботу кишечника.

Пропонуйте теплі рідини рано вранці, заохочуйте відвідування туалету.

Попросіть збільшити споживання клітковини з їжею та споживання рідини не менше 2-3 літрів в день, якщо немає протипоказань.

Фізична активність стимулює перистальтику, що допомагає підтримувати нормальну дефекацію.

Здорове харчування має важливе значення для всіх, хворих чи ні. Якщо ви доглядаєте за прикутим до ліжка близьким, ви повинні стежити за тим, щоб він правильно харчувався.

Поговоріть з лікарем, щоб дізнатися, які харчові продукти корисні в залежності від його стану.

Деякі види їжі, які ви вважаєте корисними, можуть погіршувати здоров'я.

Уникайте годування в горизонтальному положенні, тому що це збільшує ризик задухи людини і попадання частинок їжі в дихальну систему. Замість цього посадіть його, використовуйте спинку для підтримки хребта.

Не поспішайте. Годуйте в повільному темпі. Пропонуйте їжу невеликими шматочками, змушуйте його добре пережовувати їжу перед тим, як проковтнути. Допоможіть запивати їжу фільтрованою водою з дитячої пляшечки для пиття. Протріть вологі губи, рот начисто. Допоможіть прополоскати горло і помити руки після їди.

Дотримання здорової дієти може поліпшити якість життя вашого близького за рахунок зміцнення пам'яті, збільшення щільності кісток, здоров'я серцево-судинної системи, зменшення запалення і багатьох інших дивовижних переваг.

Найпоширенішою і дуже серйозною проблемою є пролежні (рани, виразки на шкірі). Якщо прикута до ліжка або нерухома людина знаходиться в неправильному положенні або не перевертається, а також не отримує повноцінного харчування та належного догляду за шкірою, ймовірно розвиток пролежнів. Люди, у яких відсутне сенсорне сприйняття, проблеми з кровообігом, діабет і недоїдання, схильні до підвищеного ризику розвитку пролежнів.

Дуже важливо не допустити їх появи, застосовуючи всілякі методи профілактики.

Запобігти їм непросто навіть при доброму та медичному догляді. Однак, хоча це і складно, легше запобігти, ніж лікувати.

Поради щодо зниження ризику розвитку включають:

✔ Щоденний огляд шкіри

✔ Збереження шкіри сухою і здоровою

✔ Переміщення пацієнтів в інвалідних візках та прикутих до ліжка пацієнтів кожні 2 години

✔ Вправи, навіть якщо вони виконуються в ліжку зі сторонньою допомогою, оскільки вони покращують кровообіг

✔ Правильне харчування для поліпшення загального стану здоров'я та загоєння ран

✔ Використання м'яких прокладок в ліжках і інвалідних візках для зниження тиску

Користуйтеся спеціальними засобами. Протипролежневий матрац універсальний засіб для профілактики і лікування пролежнів. Багатофункціональне ліжко допомагає легко міняти положення тіла.

Спина пацієнта є найбільш чутливою зоною. Допомагайте людині змінювати положення зліва направо і навпаки приблизно щогодини. Перш ніж перемістити його, зверніться за дозволом до лікаря. Час від часу масажуйте йому спину для запобігання болісних м'язових спазмів та зведення до мінімуму скупчення рідини.

Виділяють чотири стадії пролежнів. Вони варіюються від найменш до найбільш серйозних.

Етап 1. Область здається червоною, теплою на дотик. У людей з темним кольором шкіри ця область може виглядати синьою або мати фіолетовий відтінок. Ця область може почати боліти, горіти, свербіти.

Етап 2. Ця область буде виглядати більш пошкодженою, на ній може бути подряпина, пухир або відкрита рана. Пролежні можуть викликати сильний біль, а навколишня область може втратити колір.

Етап 3. Область тепер матиме вигляд кратера, через те, що поверхня під шкірою пошкоджена.

Етап 4. Область сильно пошкоджена, тепер є велика рана. Також можуть бути задіяні сухожилля, м'язи, суглоби та кістки. На цьому етапі висока ймовірність розвитку інфекції.

Для пацієнтів, прикутих до інвалідного візка, місця на які чиниться тиск це:

─ Сідниці або куприк

─ Хребет або лопатки

─ Задня частина ніг або рук, де вони впираються в стілець

Для прикутих до ліжка пацієнтів:

─ Лопатка

─ Боки або потилиця

─ Кісточки, п'яти, шкіра під колінами

─ Куприк, стегно, поперек

Регулярно оглядайте ці місця. При появі пролежнів необхідно негайно звернутися до лікаря.

Особливо важливим є підтримання психологічного здоров'я лежачого хворого. Сім'я може оточити свого близького турботою, увагою, спілкуванням, підтримувати його психологічний добробут.

Створіть близькій людині комфорт та затишок. Кімната повинна бути чистою, з хорошим природним освітленням, свіжим повітрям. Обставте кімнату улюбленими хворим речами, фотографіями.

По можливості обставте кімнату спеціальними медичними меблями - багатофункціональне ліжко, тумбочка та т.п. Так всі необхідні йому речі будуть під рукою.

Приділяйте достатньо уваги таким людям, спілкуйтеся з ними, посидьте поруч. Поговоріть про погоду, про родичів, пориньте у спогади. Запитайте поради, це дає їм можливість відчути себе потрібними.

Залучайте родичів, знайомих. Просіть їх відвідувати, розважати хворого якомога частіше. Слідкуйте за власним емоційним станом. Якщо накопичилася втома, з'явилося роздратування, гнів, не соромтеся попросити родичів взяти участь у догляді, поки ви відновитеся.

Збільште участь такого близького в повсякденних справах, в самообслуговуванні. Так він буде відчувати себе впевненіше.

Придумайте йому хобі, в залежності від його фізичного стану. Малювання, в'язання, вишивання та т.п. Це може бути пасивне хобі, наприклад читання, головоломки, музика і т.д. Почніть заняття, що вимагають невеликої концентрації,поступово переходьте до складніших завдань, якщо дозволяє стан.

Пам'ятайте про гігієну та особистий догляд за коханою людиною.

Дуже важливо стежити за тим, щоб прикута до ліжка людина була доглянута. Це прості дії, такі як:

Купання. Деякі люди можуть приймати ванну без особливої допомоги, а інші більше не можуть цього робити. В останньому випадку допускається щоденна постільна ванна, яка однаково добре освіжає.

Стоматологічна допомога. Чистити зуби обов'язково.

Зміна постільної білизни і одягу кожен день має вирішальне значення, оскільки це допомагає уникнути мікробів. Їх постільна білизна може бути забруднена брудом, ванною, їжею та іншим сміттям. Мікроби можуть завдати великої шкоди людині з низьким імунітетом.

Нігті на руках, ногах повинні бути в порядку, щоб уникнути подряпин, ранок на шкірі.

Розчісування або гоління. Людина повинна бути причесана, підстрижена, поголена.

Гарна зовнішність змушує людей відчувати себе краще, здоровіше.

При догляді за лежачим близьким вдома вам, можливо, доведеться міняти підгузки, коли він лежить. Ці покрокові дії допоможуть вам зробити це простіше та комфортніше для людини;

→ Якщо він в штанах, повністю стягніть їх вниз, а не перекочуйте до щиколоток.

→ Обережно перекотіть на бік, подивіться, чи немає випорожнень, сечі.

→ Розстебніть підгузок з боків, відкрийте, обережно складіть, щоб утримати забруднену частину.

→ Використовуйте серветки для очищення всього бруду або теплу тканину. Підніміть його ноги, щоб дотягнутися до всіх забруднених ділянок.

→ Тепер переверніть на іншу сторону, зніміть підгузок.

→ Покладіть відкритий чистий підгузок позаду людини, щоб вона могла легко на ньому кататися.

Закотіть його на підгузок.

→Простягніть підгузок через його ноги до лицьової сторони, прикріпіть передню і бічну частини підгузка.

→ Використаний підгузок викиньте.

Брати на себе обов'язки по догляду за лежачим членом сім'ї вдома може бути дуже складним завданням. Допомога з прийманням ліків, дотриманням особистої гігієни, сном та щоденним харчуванням іншої людини може бути обтяжливою. Тепер додайте до цього свої емоційні та фізичні потреби.

Виникають труднощі з підтриманням кар'єри, спілкуванням або сімейним життям. Добре продумайте, чи зможете ви доглядати за лежачим хворим та відкладати свої справи і потреби.

Багато членів сім'ї та особи, які здійснюють догляд, звертаються в компанії, що надають послуги доглядальниць та медичних сестер. Така допомога є кваліфікованою і може надаватися як погодинно, так і цілодобово з проживанням в будинку лежачого хворого.

Більшість проблем зі здоров'ям вирішується в приватних пансіонатах (будинках для літніх).

Подумайте, чи зможете ви проживати життя вашого лежачого близького, відкладаючи своє, або варто поселити його в приватний пансіонат з кваліфікованим цілодобовим доглядом та якомога частіше відвідувати його там.